Emanuel Repili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Emanuel Repili 1811-1869,lindi në një familje arvanite në Kranidhi. Studioi drejtësi dhe gjatë jetës së tij punoi si gazetar. Ka qenë ministër i jashtëm i Greqisë në vitet 1910, 1913, dhe 1916 mbajti postin e zv/kryeministrit.

Qe kryeministër për disa ditë në vitin 1917. Vdiq në vendlindjen e tij, Kranidhi. Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.