Enchant

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Enchant
Enchant.jpg
Nga e majta në të djathtë: Bill Jenkins, Ed Platt, Doug Ott, Ted Leonard, dhe Sean Flanegan
Informacione
PrejardhjaFlag of the United States.svg San Francisko, Kaliforni, Shtetet e Bashkuara
ZhanriNeo-progressive rock
Symphonic rock
Progressive metal
LabelInsideOut Music
Vite aktiv1989 - prezent
Anëtarët
Bill Jenkins
Ed Platt
Doug Ott
Ted Leonard
Sean Flanegan
Ish-anëtarët
Michael "Benignus" Geimer
Paul Craddick
Webfaqja
enchantband.com

Enchant është një neo-progressive rock bend amerikan, i formuar në vitin 1989. Muzika e tyre karakterizohet nga tekstet dhe meloditë ambicioze si dhe nga eksperimentet me harmoni.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Origjina e Enchant daton qysh nga fundi i viteve 1980, por albumi i parë ju del në shitje vetëm kur Steve Rothery informohet për ekzistimin e këtij bendi. Ai ndihmon në prodhimnin e A Blueprint of the WorldAngli në vitin 1993, dhe gjithashtu ju bashkangjitet edhe si muzikant mysafir. Të drejtat për këtë debut album i kishte rezervuar më herët një kompani gjermane. Në të njëjtin vit turneja e parë në Evropë fillon. Albumi Wounded (1996) i ndihmon bendit për tërheqjen e shumë fansave të ri. Time Lost (1997) u lëshua për një turne me Dream Theater. Ky album kishte katër këngë të reja dhe material të palëshuar më parë. Break (1998) u promovua live në skenë me bendin Spock's Beard dhe më vonë me Marillion. Albumet Juggling 9 Or Dropping 10, Blink of an Eye, dhe Tug of War e përforcuan statusin e tyre si një bend unik dhe serioz. Këto albume gjithashtu ia hapin rrugën bendit për turnenë në Gjermani bashkë me Spock's Beard dhe California Guitar Trio. Live albumi i tyre Live At Last ka 2 CD-ja dhe 2 DVD-ja gjithashtu.

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Live albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]