Engjëll Mashi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Engjëll Mashi u lind më 1758 dhe u nda nga jeta më 1821. Jurist arbëresh dhe studiues.

Veprimtaria[redakto | redakto tekstin burimor]

Në vitin 1807 shkruajti veprën për arbëreshtë e Italisë së jugut, mbi zakonet dhe traditat. Vepra quhej “Fjalë mbi origjinën, doket dhe gjendjen aktuale të Kombit Shqiptar”.