Eozinofilia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Eozinofilia është rritje e numrit të granulociteve eozinofile. Më shpesh ndeshet te reaksionet alergjike, sëmundjet e lëkurës dhe sëmundjet parazitare. Prej sëmundjeve ngjitëse, eozinofilinë mund ta shkaktojë skarlatina.[1] Eozinofilia është shkaktar i mundshëm sëmundjeve ngjitëse.

Burimi i të dhënave[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Praktikumi i Fiziologjisë Patologjike - Universiteti i Prishtinës, 2002 Archived 27 September 2007[Date mismatch] at the Wayback Machine. Fakulteti i Mjekësisë