Ergometria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ergometria është një test mjekësor me qëllim për marrjen e të dhënave mbi gjendjen fizike të trupit të njeriut. Ky test përdoret në mjekësinë sportive si dhe në kardiologji.

Testimi ergometrik i të sëmurëve kardiakë bëhet për të konstatuar dëmtimet funksionale të aparatit kardiovaskular, ndërsa te sindroma koronare edhe për verifikimin e diagnozës së iskemisë dhe anginës pektorale.[1]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Praktikumi i Fiziologjisë Patologjike - Universiteti i Prishtinës, 2002 Arkivuar 27 shtator 2007 tek Wayback Machine Fakulteti i Mjekësisë