Jump to content

Erzsébet Schaár

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Statuja e Erzsébet Schaár përballë godinës së Teatrit Kombëtar të Miskolc

Erzsébet Schaár (lindur në 29 qershor 1905, Budafok – 29 gusht 1975, Budapest) ishte një skulptore hungareze.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo studioi së bashku me Zsigmond Kisfaludi Strobl. Në 1932, ajo u nderua me çmimin "Artistja e re”. Në 1953 ajo u martua me skulptorin Tibor Vilt.

Ekspozita e saj e parë personale ishte në 1932 në Budapest. Në 1970 ajo zhvilloi ekspozitën në Mucsarnok, kurse dy vite më pas punimet e saj u bënë pjesë e ekspozitave në Antwerp dhe Gjenevë. Në 1977 muzeu me emër “Wilhelm Lehmbruck” në Dyseldorf i dha hapërsirë një ekspozite me retrospektivë të zhvilluar nga skulptorja hungareze.