Esat Bicurri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Esat Bicurri U lind në vitin 1948 ishte një këngëtar kosovar i muzikës popullore me origjinë shqiptare. Ai u ekzekutua nga forcat Jugosllave gjatë Luftës së Kosovës në vitin 1999 ku kufoma e tij u gjet dhe u rivendos vetëm në vitin 2004.

Ministria e Kulturës së Kosovës krijoi një çmim kombëtar të quajtur Esat Bicurri për përsosmëri në muzikë popullore dhe urbane..[1]

Jeta dhe veprimtaria e tij[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai gjithashtu botoi dy libra të cilat quheshin:"Një këllëf me ar ta çova" dhe tjera, "Ahengjet Gjakovare në shekuj".Me këtë kuptojmë se ai ishte nga Gjakova.[2]

  1. ^ "24 ore lajme". 24 ore lajme (në anglishte amerikane). Marrë më 2017-01-07.
  2. ^ https://www.teksteshqip.com/esat-bicurri/biografia