Jump to content

Eva Golemi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Eva Golemi është një soprano shqiptare, e njohur për kontributin e saj në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit në Tiranë. Me një karrierë që përshkon gati tre dekada, Golemi ka bërë debutin e saj në vitin 1996, megjithëse akoma pa mbaruar Akademinë e Arteve. Në fillimet e saj në skenën operatike, ajo u shfaq me një performancë të shkëlqyer në rolin e Dona Anës në operën e njohur "Don Giovanni".

Në vazhdim të karrierës së saj, Eva Golemi ka interpretuar një gamë të gjerë rolesh në repertorin operistik. Disa nga interpretimet më të njohura përfshijnë rolet e Violetës në "La Traviata", Xhildës në "Rigoletto", dhe Liu në "Turandot". Megjithatë, ajo ka shquar edhe në rolet e Rosalindës në operetën "Lakuriqi i natës" dhe Mimi në "La Boheme".

Me një repertor të pasur që përfshin 36 role të ndryshme operatike, Eva Golemi shprehet se është e mbushur me pasion për rolet e kompozitorit Puçini, por gjithashtu është e interesuar të shfaqet në rolin e Lady Macbeth në veprat e Verdit në të ardhmen.

Gjatë karrierës së saj, Eva Golemi është nderuar me disa çmime dhe vlerësime. Disa nga këto përfshijnë Çmimin e Tretë për interpretimin e muzikës bashkëkohore në konkursin "Nikolla Zoraqi" në Tiranë, Çmimin "Volare" në vitin 2004, si dhe Çmimin nga Akademia Kult për këngëtaren më të mirë operatike në vitin 2006 për rolin e Liu në "Turandot". Ajo gjithashtu është nderuar si këngëtarja më e mirë operatike në vitin 2016 për rolin e Mimit në "La Boheme". Në vitin 2021, ajo fitoi çmimin "Albanian Excellence", ndërsa në dhjetor të vitit 2023 u nderua me çmimin "Grand Excellence".

Eva Golemi vazhdon të jetë një figurë e rëndësishme në skenën operatike shqiptare dhe një frymëzim për brezat e rinj të artistëve. Me talentin e saj të shquar dhe pasionin për artin, ajo vazhdon të mbajë lart emrin e kulturës muzikore shqiptare. [1] [2] [3]


Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://sot.com.al/kultura/eva-golemi-asnje-artist-nuk-e-ka-rrugen-e-lehte-ne-art-dhe-te-jesh-ne-sk-i657886
  2. ^ https://abcnews.al/eva-golemi-soprano-e-pare-prej-23-vitesh-operes-i-duhet-dyfishim-buxheti-jo-menaxher-privat/
  3. ^ https://shqiptarja.com/lajm/dashuri-e-tragjedi-la-boheme-e-pucinit-ne-opera-eva-golemi-dhe-amadi-lagha-ne-skene-si-mimi-dhe-rodolfo