Evangelista Torricelli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Evangelista Torricelli
Evangelista Torricelli by Lorenzo Lippi (circa 1647)
Lindi15 Tetor 1608
Rome
Vdiq25 Tetor 1647
Firencia
Kombësiaitalianë
FushaFizikë,
matematikë
I njohur përBarometri
Ligji i Toriçelit
InfluencoiGalileo Galilei
I influencuarRobert Boyle[1]

Evangelista Torricelli (Roma, 15 tetor 1608 - Firencia, 25 tetor 1647) ishte një fizikan dhe matematikan italian, i njohur për shpikjen e tij të barometrit me merkur me të cillin e ka matur shtypjen atmosferike, por është edhe i njohur për përparimet e tij në optikë dhe për punën në metodën e indivisibles.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Marie Boas, Robert Boyle and Seventeenth-century Chemistry, CUP Archive, 1958, p. 43.