Robert Boyle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Robert Boyle
Lindi 25 janar 1627
Kështjella Lismore, Lismore, Qarku Waterford, Irlanda
Vdiq 31 dhjetor 1691
Londër, Anglia
Kombësia Irlandez
Fusha Fizikë, kimi
Notable students Robert Huk
I njohur për
Influencoi Katherine Boyle Jones
I influencuar Isak Njutoni[4]

Robert Boyle (25 janar 1627 - 31 dhjetor 1691) ishte një filozof natyror, kimist, fizikant dhe shpikës anglo-irlandez. Boyle konsiderohet kryesisht si kimisti i parë modern, dhe për këtë arsye një nga themeluesit e kimisë moderne, dhe një nga pionierët e metodës moderne shkencore eksperimentale. Ai është i njohur më së miri për ligjin e Boyle, i cili përshkruan marrëdhënien proporcionale të kundërt midis presionit absolut dhe vëllimit të një gazi, nëse temperatura mbahet konstante brenda një sistemi të mbyllur. Ndër veprat e tij, Kimisti Skeptik shihet si një libër themeli në fushën e kimisë. Ai ishte një anglikan i devotshëm dhe shquhet për shkrimet e tij në teologji.

Formula Boyle: ose ku është shtypja, është vëllimi dhe është një përfaqësues i vlerës konstante të temperaturës dhe vëllimit të sistemit.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Vere Claiborne Chappell (ed.), The Cambridge Companion to Locke, Cambridge University Press, 1994, p. 56.
  2. ^ Marie Boas, Robert Boyle and Seventeenth-century Chemistry, CUP Archive, 1958, p. 43.
  3. ^ O'Brien, John J. (1965). "Samuel Hartlib's influence on Robert Boyle's scientific development". Annals of Science (në anglisht). 21 (4): 257–76. doi:10.1080/00033796500200141. ISSN 0003-3790.
  4. ^ Newton, Isaac (shkurt 1678). Philosophical tract from Mr Isaac Newton (në anglisht). Universiteti i Kembrixhit. Por sepse unë jam borxhli ndaj jush & dje u takova me një mik Maulyverer, i cili më tha se po shkonte në Londër dhe synonte të të jepte mundimin e një vizite, nuk munda të duroj të shfrytëzoj rastin për t'ia transmetuar këtë ty nga ai.