Jump to content

Anglikanizmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Anglikanizmi është një traditë e krishterë perëndimore e cila u zhvillua nga praktikat, liturgjia dhe identiteti i Kishës së Anglisë pas Reformimit Anglez, [1] në kontekstin e Reformimit Protestant në Evropë. Është një nga degët më të mëdha të krishterimit, me rreth 110 milionë adhurues në mbarë botën nl vitin 2001. [2] [3]

Adhuruesit e anglikanizmit quhen anglikane ; në disa vende quhen edhe Episkopalë. Shumica e anglikanëve janë anëtarë të provincave kishtare kombëtare ose rajonale të Kungimit Ndërkombëtar Anglikan, [4] i cili formon bashkësinë e tretë më të madhe të krishterë në botë, pas Kishës Katolike dhe Kishës Ortodokse, [5] dhe bashkësia më e madhe protestante. Këto provinca janë në kungim të plotë me Selinë e Kanterbërit dhe kështu me Kryepeshkopin e Kanterbërit, të cilin kungimi i referohet si primus inter pares (Latinisht, 'i pari mes të barabartëve'). Kryepeshkopi thërret Konferencën dhjetëvjeçare të Lambethit, kryeson mbledhjen e primatëve dhe është presidenti i Këshillit Konsultativ Anglikan . [6] Disa kisha që nuk janë pjesë e Kungimit Anglikan ose të njohura prej tij gjithashtu e quajnë veten anglikane, duke përfshirë ato që janë brenda lëvizjes së vazhdueshme anglikane dhe riorganizimit anglikan . [7]

Anglikanët e bazojnë besimin e tyre të krishterë në Bibël, traditat e kishës apostolike, pasardhjen apostolike ("episkopati historik") dhe shkrimet e Etërve të Kishës, si dhe historikisht, Tridhjetë e nëntë Nenet e Fesë dhe Librat e Predikimeve . [8] [1] Anglikanizmi formon një degë të krishterimit perëndimor, pasi ka shpallur përfundimisht pavarësinë e tij nga Selia e Shenjtë në kohën e Ngulimit Fetar Elizabetian . [9] Shumë nga formularët anglikane të mesit të shekullit të 16-të korrespondojnë ngushtë me ato të protestantizmit historik. Këto reforma u kuptuan nga një prej atyre që ishin më përgjegjës për to, Thomas Cranmer, Kryepeshkopi i Kantërbërit dhe të tjerë si lundrimi i një rruge të mesme midis dy prej traditave protestante në zhvillim, luteranizmit dhe kalvinizmit . [10]

Në gjysmën e parë të shekullit të 17-të, Kisha e Anglisë dhe Kisha simotër e Irlandës u prezantuan nga disa hyjnorë anglikane si një traditë e veçantë e krishterë, me teologji, struktura dhe forma adhurimi që përfaqësonin një lloj tjetër rruge të mesme, ose via media, fillimisht midis luteranizmit dhe kalvinizmit, [10] dhe më vonë midis protestantizmit dhe katolicizmit – një perspektivë që u bë shumë me ndikim në teoritë e mëvonshme të identitetit anglikan dhe u shpreh në përshkrimin e anglikanizmit si "katolik dhe i reformuar". [11] Shkalla e dallimit midis tendencave protestante dhe katolike brenda anglikanizmit është vazhdimisht një çështje debati si brenda kishave specifike anglikane ashtu edhe në Kungimin Anglikan. Unik për Anglikanizmin është Libri i Lutjes së Përbashkët, koleksioni i shërbimeve në një libër lutjesh të përdorur për shekuj. Libri njihet si një lidhje kryesore që lidh Kungimin Anglikan si një traditë liturgjike. [8]

Pas Revolucionit Amerikan, kongregacionet anglikane në Shtetet e Bashkuara dhe në Amerikën e Veriut Britanike (që më vonë do të përbënin bazën për vendin modern të Kanadasë) u rikonstruktuan secila në kisha autonome me peshkopët dhe strukturat e tyre vetëqeverisëse; këto njiheshin si Kisha Episkopale Amerikane dhe Kisha e Anglisë në Dominionin e Kanadasë . Nëpërmjet zgjerimit të Perandorisë Britanike dhe veprimtarisë së misioneve të krishtera, ky model u adoptua si model për shumë kisha të sapoformuara, veçanërisht në Afrikë, Australazi dhe Azi-Paqësor. Në shekullin e 19-të, termi Anglikanizëm u krijua për të përshkruar traditën e përbashkët fetare të këtyre kishave dhe gjithashtu atë të Kishës Episkopale Skoceze, e cila, megjithëse e kishte origjinën më herët brenda Kishës së Skocisë, ishte njohur se kishte këtë identitet të përbashkët.

 1. ^ a b "What it means to be an Anglican". Church of England. Arkivuar nga origjinali më 30 gusht 2011. Marrë më 16 mars 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "cofe" defined multiple times with different content
 2. ^ World Christian Trends Ad30-ad2200 (hb) (në anglisht). William Carey Library. 2001. fq. 272. ISBN 978-0-87808-608-5. Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2024. Marrë më 22 maj 2021. Total of all Anglicans on broader definition 109,546,970{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 3. ^ "Anglicanismo". Igreja Anglicana Reformada do Brasil (në portugalishte braziliane). Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2020. Marrë më 2 janar 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 4. ^ "The Anglican Communion official website – homepage". Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2009. Marrë më 16 mars 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 5. ^ Worsley 2015.
 6. ^ The Oxford Dictionary of the Christian Church by F. L. Cross (Editor), E. A. Livingstone (editor) Oxford University Press, US; 3rd edition, p. 65 (13 March 1997)
 7. ^ Percy 2005.
 8. ^ a b Samuel, Chimela Meehoma (28 prill 2020). Treasures of the Anglican Witness: A Collection of Essays (në anglisht). Partridge Publishing. ISBN 978-1-5437-5784-2. In addition to his emphasis on Bible reading and the introduction to the Book of Common Prayer, other media through which Cranmer sought to catechize the English people were the introduction of the First Book of Homilies and the 39 Articles of Religion. Together with the Book of Common Prayer and the Forty-Two Articles (which were later reduced to thirty-nine), the Book of Homilies stands as one of the essential texts of the Edwardian Reformation and they all helped to define the shape of Anglicanism then and in the subsequent centuries. More so, the Articles of Religion whose primary shape and content were given by Archbishop Cranmer and Bishop Ridley in 1553 (and whose final official form was ratified by Convocation, the Queen and Parliament in 1571) provided a more precise interpretation of Christian doctrine to the English people. According to John H. Rodgers, they "constitute the formal statements of the accepted, common teaching put forth by the Church of England as a result of the Reformation."{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Samuel2020" defined multiple times with different content
 9. ^ Green 1996.
 10. ^ a b MacCulloch 1996.
 11. ^ "History of the Church of England". The Church of England (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 prill 2020. Marrë më 23 prill 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)