Jump to content

Vëllimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një filxhan matës.

Vëllimi është një masë e hapësirës tre-dimensionale.[1] Shpesh matet numerikisht duke përdorur njësi të prejardhura nga SI (si metri kub dhe litri) ose nga njësi të ndryshme zakonore perandorake ose amerikane (të tilla si gallon, kuart, inç kub). Përkufizimi i gjatësisë (kub) është i ndërlidhur me vëllimin. Vëllimi i një kontejneri në përgjithësi kuptohet si kapaciteti i kontejnerit; d.m.th., sasia e lëngut (gazit ose lëngut) që mund të mbajë kontejneri, në vend të sasisë së hapësirës që vetë ena zhvendos.

Në kohët e lashta, vëllimi matej duke përdorur enë natyrale në formë të ngjashme. Më vonë u përdorën kontejnerë të standardizuar. Disa forma të thjeshta tredimensionale mund të llogaritin lehtësisht vëllimin e tyre duke përdorur formula aritmetike. Vëllimet e formave më të ndërlikuara mund të llogariten me llogaritje integrale nëse ekziston një formulë për kufirin e formës. Objektet zero, një dhe dy-dimensionale nuk kanë vëllim; në dimensionet e katërt dhe më të larta, një koncept analog me vëllimin normal është hipervolumi.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "SI Units - Volume". National Institute of Standards and Technology. 13 prill 2022. Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2022. Marrë më 7 gusht 2022. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)