FC Mykonos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Futbol Club Mykonos (greqisht: Athlitikos Omilos Mikonu), njohur si FC Mykonos (greqisht: AO Mikonu), eshte klub sportiv me seli ne Mikono, Greqi. Eshte themeluar vitin 1981 dhe permban klube ne futboll (vitin 2013-14 luajti per her te par ne historin e klubit tek kategoria e Tret njiohur si Football League 2), ne basketboll dhe ne sporte te tjera se vrapimi, peshngitija dhe te tjera. Ngjyrat jan bardh e blut dhe si emblem ka perigrammen e ishullit te Mikonosit. Luan tek stadiumi municipal i Mikonosit.

Futboll[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

AO Mikonu u rikrijua vitin 1981 dhe nga sezoni 1981-82 mer pjes tek kampjonatet te EPSK. Ka fituar 8 kampjonate dhe 8 kupa te Kikladhon. Ka shume prezantime tek Kategoria e Katert e Greqis nga e cila rra sezonin 2011-12. Vitin 2013 u spall kampjon te EPSK dhe u ngrit tek kategoria e tret per her te par tek historia e klubit.

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tek EPSK[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kampjon EPSK (8): 1990, 1992, 1998, 2000, 2001, 2006, 2009, 2013.
 • Kupa e EPSK (8): 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2008, 2010, 2011.
 • Finalist i kupes te EPSK (3): 1991, 1997, 2006.

Tek kategoria e Katert[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1990-91 (Grupi 7): vendi 20/22 skuadra
 • 1992-93 (Grupi 2): vendi 15/16 skuadra
 • 1998-99 (Grupi 2): vendi 10/18 skuadra
 • 2002-03 (Grupi 7): vendi 5/16 skuadra
 • 2003-04 (Grupi 7): vendi 8/15 skuadra
 • 2004-05 (Grupi 7): vendi 12/14 skuadra
 • 2006-07 (Grupi 8): vendi 6/15 skuadra
 • 2007-08 (Grupi 8): vendi 11/14 skuadra
 • 2009-10 (Grupi 8): vendi 8/16 skuadra
 • 2010-11 (Grupi 9): vendi 6/16 skuadra
 • 2011-12 (Grupi 8): vendi 10/15 skuadra