Jump to content

FIA WEC (World Endurance Championship)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

FIA WEC ose FIA World Endurance Championship, (shqip: Kampionati Botëror i garave të gjata me makina), është një sport garash per vetura, i organizuar nga Automobile Club de l'Ouest (ACO) dhe Fédération Internationale de l'Automobile (FIA) (Federata Ndërkombëtare e Automobilave). Garat filluan në 1985. ACO- vendosi kupën e pistës Le Mans (Francë) në 2010.

Në këtë kampionat, marrin pjësë 27 makina të ndryshme, që nga prototipet (LMP1/2) deri tek GT [LMGT PRO/AM]. Automjetet kanë ndryshim në shpejtësi, aerodinamikë, transmision etj. WEC jep trofe për:[1].

  1. Skuadrat
  2. Shoferët (LMP1/2 kanë 3 shoferë, sepse ndrohen dhe LMGT PRO/AM 2 shoferë), ndërkohë jepen trofe të tjerë për skuadra private.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]