Jump to content

FN MAG

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
FN MAG. Autori: FN Herstal.

FN MAG është një mitraloz belg 7.62mm për qëllime të përgjithshme, i projektuar në fillim të viteve 1950 në Fabrique Nationale (FN) nga Ernest Vervier. Është përdorur nga më shumë se 80 vende dhe është bërë me licencë në disa vende, duke përfshirë Argjentinë, Kanada (si C6 GPMG), Egjipt, Indi dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Emri i armës është një shkurtim i Mitrailleuse d'Appui Général, që do të thotë "mitraloz mbështetës i përgjithshëm". MAG është i disponueshëm në tre versione kryesore: mitralozi standard i këmbësorisë Model 60-20, mitralozi koaksial Model 60-40 për automjete të blinduara luftarake dhe varianti i avionëve Model 60-30.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]