Jump to content

Fabio Strinati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Fabio Strinati lindi në San Severino Marche, Itali, më 19 Janar 1983. Ai është një poet, shkrimtar, esperantist, pianist dhe kompozitor italian. Ai gjithashtu ka shkruar dhe botuar libra lutjesh dhe aforizmat[1].


Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fabio Strinati lindi në San Severino Marche më 19 janar 1983. Jeton dhe punon në Esanatoglia, qytet në rajonin e Marke në provincën e Macerata. Pasi studioi muzikë dhe piano për shumë vite me pianistin Fabrizio Ottaviucci dhe pasi studioi gjuhën Esperanto, debutoi si poet në 2014 me librin Pensieri nello scrigno. Nelle spighe di grano è il ritmo. Ai ka botuar 15 libra dhe poezitë e tij janë përkthyer në shqip, katalanisht[2], boshnjakisht, gjermanisht, anglisht, spanjisht dhe esperanto.

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]