Fana Kochovska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fana Kochovska

Fana Kochovska - Cvetkovik (fshati Lavci, Manastir, 27 korrik 1927 - Shkup, 17 prill 2004) sjo ishte një komuniste maqedonase, luftëtare dhe heroesh kombëtare. Ajo ishte më e reja e quajtur Heroi Kombëtar i Jugosllavisë. [1] Kur ishte më e vogel se 14 vjeç ajo u bë një aktiviste rinore. Në vitin 1942 ajo ishte një partizane në shkëputjen e Manastirit "Goce Dellçev" dhe një udhëheqëse e të rinjve në trupën "Stiv Naumov". Ajo mori pjesë në sulmin në shkurt. Pas çlirimit të tij, ajo kreu funksione të larta sociale dhe publike. Ajo vdiq më 17 prill 2004 në Shkup.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo u lind më 27 korrik 1927 në fshatin Lavçë pranë Manastirit në një familje të varfër. Ajo ishte më pak se tre vjeç kur babai i saj shkoi për të punuar në Amerikë. Edhe në fëmijëri, ajo kishte për të ndihmuar nënën e saj të bëjë punë të vështirë në fusha, për të siguruar jetesën e tyre, sepse paga e babait të saj nuk ishte e mjaftueshme.

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ „Македонска енциклопедија“, МАНУ, Скопје, 2009, 750-751 стр.