Farat e lulediellit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

E kane origjinën nga Meksika dhe Peruja ajo u importua ne Angli ne shekullin e 16.

Ne Peru është emblema e flamurit kombëtar, ndërsa ne Kansas është lulja zyrtare e shtetit.

Te dhënat ushqimore

Eshte veçanërisht e pasur me Acidi grasi esenciali me vitamina E, A, D, dhe te kompleksit B. Permban Zink, Hekur, Calcio, Manganez, Potasio dhe Fosfor.

Përmban substanca Lipotrope, (te cilat lëvizin dhjamërat) dhe proteine.

Ajo konsiderohet si miniere energjie.

Ajo përmban 25 % proteina dhe është një ushqim qe ngroh organizmin.

Organet e interesuara

Tonifikon intestinon, ushqen dhe forcon shpretkën dhe pankreasin, riaktivizon gjenrat surrenale.

Nuk lejon krijimin e lageshtires brenda trupit sepse energjia e tij gjate reaksionit dhe veprimi i tyre largon lagashtiren brenda organizmit.

Vaji i tij i nxjerre ne mënyre natyrale dhe jo industriale, ka efekte terapeutike ndaj lekures se sëmure (dermatiti).

Vaji i tij është shume here me i mire se vaji i ullirit ne uljen e kolesterolit.

përdorimi

Nje grusht farash çdo dite do ishte i mjaftueshëm për organizmin, ose ato mund te hidhen ne sallatën jeshile. Por ato mund te haen edhe te mbira brenda 5 ditëve mbas mbirjes duke marre kështu maksimumin e energjisë.