Fatlum Zeka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Fatlum Zeka Lindi në vitin 1991 eshte nje kengetar shqiptar nga kosova. Mësimet e para për muzikën i mori nga vëllai i tij Jimmy, i cili ka studiuar muzikën në Amerikë. Që atëherë filloi ushtrimet e para për piano. Kënga e tijë e parë për femijë "kam një shoqe" u prit shumë mirë, ku në një garë fitoj çmimin e parë. Njohuritë e tij për muzikën vazhdonin të rriteshin. Ai vazhdoj mësimet në shkollën e mesme të muzikës "Prenkë Jakova" në Prishtinë. Pasi mbaroj shkollën e muzikës, vazhdoj në Akademinë e muzikës në Prishtinë. Gjatë kësaj kohe Fatlumi realizoj disa këngë dhe videoklipe. Ai ka qenë pjesmarrës edhe në spektaklin “Ethet” të mbajtur në Top Channel dhe ishte finalisti i vetëm mashkull. Pasi mbaruan "Ethet" Fatlumi filloi të punoj një këngë për të marrë pjesë në TOP Fest 5. Titullohet "Asnjë si ti" dhe është pritur shumë mirë nga publiku. Ai vazhdoj krijimtarinë e tij muzikore dhe bëri hite si “Bum bum bum” “Hajde de” “Gjithmonë” etj. Ne Polifest 2010 fitoj vendin e pare me kengen "Ika" e cila u prit shume mire nga publiku kosovar.

Web: http://www.teksteshqip.com/fatlum-zeka/biografia#ixzz2MIAJYFum