Fatos Beqiraj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Fatos Beqiraj (I lindur më 5 maj 1988) është një futbollist profesionist malazez i lindur në Kosovë, i cili luan si sulmues për KV Mechelen dhe ekipin kombëtar të Malit të Zi.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme dhe Budućnost[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai filloi karrierën e tij në Pejë me klubin lokal KF Shqiponja në moshën 17 vjeç para se të bashkohej me rivalët e tyre të qytetit KF Besa në korrik të vitit 2007. Pas shpenzimit të gjysmës së parë të sezonit 2007-08 me Bezën, performancat e tij të mira në Superligën kosovare tërhoqën vëmendjen nga disa klube në rajon dhe në janar të vitit 2008 ai u transferua në anën malazeze FK Budućnost Podgorica.

Ai menjëherë u themelua si një ekip i parë i rregullt në Budućnost, duke shënuar 9 gola në 15 paraqitje në gjysmën e dytë të sezonit 2007-08, duke ndihmuar klubin të fitojë titullin e kampionatit malazez dhe të përfundojë garuesit në 2007-08 Kupën e Malit të Zi. Në dy sezonet e ardhshme Beqiraj shënoi 28 gola në 62 ndeshje për klubin, duke u bërë golashënuesi më i mirë në sezonin 2008-09 me 18 gola të shënuara.

Dinamo Zagreb[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është njoftuar më 30 gusht 2010 se Beqiraj nënshkroi për centralin kroat Dinamo Zagreb. [2] Beqiraj luajti shumë mirë në sezonin e tij të debutimit me Dinamo dhe u bë rregullisht i thirrur në ekipin kombëtar të Malit të Zi. Ai luajti në 22 ndeshje ligë dhe shënoi 8 gola, më së shumti një gol të bukur kundër NK Rijeka dhe një goditje të shkëlqyer kundër Hajduk Split.

Beqiraj luftoi për të gjetur formën e tij të golave ​​në fillim të sezonit 2011-12, më në fund duke shënuar pas tetë ndeshje pa gol, duke rrëzuar golin e pestë në një fitore 5-0 kundër NK Karlovac. Ai më pas shënoi golin e fundit në një fitore 4-1 ndaj Malmö FF në Play-off të Ligës së Kampionëve. Beqiraj pastaj vazhdoi formën e tij të golave ​​në garën vendase, duke shënuar kundër NK Varaždin, NK Istra, NK Zadar, NK Šibenik dhe RNK Split.

Më 22 Nëntor 2011, Bećiraj shënoi golin e parë të Dinamo në Ligën e Kampioneve 2011-12, duke shënuar një goditje në humbjen 6-2 të Dinamo ndaj Real Madridit në Santiago Bernabeu.

Beqiraj ishte sulmuesi i parë në të gjithë sezonin 2011-12 dhe u bë golashënuesi më i mirë i Prva HNL me 15 gola në 28 paraqitje, duke u bërë lojtari i parë i huaj për të arritur kaq shumë.

Changchun Yatai[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shkurt 2014, Beqiraj u transferua në anën kineze Super League Changchun Yatai.

Dinamo Minsk[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar të vitit 2015, Beqiraj u transferua në Anglinë e Ligës së Bjellorusisë, Dinamo Minsk.

Më 6 gusht 2015, Beqiraj shënoi një fitues të 118-të në një fitore 1-1 herë shtesë (2-1) në anën zvicerane Zürich në pjesën e dytë të raundit të tretë kualifikues të Europa League.

Dinamo Moskë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 18 shkurt 2016, ai nënshkroi një kontratë 3.5-vjeçare me palën ruse FC Dynamo Moscow. Ai shënoi golin e parë për Dynamo Moscow më 19 mars 2016, duke i dhënë klubit të tij një fitore 1-0 ndaj FC Ufa.

Më 11 janar 2018, kontrata e tij Dinamo u shpërbë me pëlqimin e ndërsjellë, duke e bërë atë një agjent të lirë.

Mechelen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një ditë më pas, ai nënshkroi një kontratë për 3,5 vjet me klubin e lartë belg KV Mechelen.

Karriera Internacionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Beqiraj u ftua për herë të parë për U21 të Malit të Zi nga trajner Dušan Vlaisavljević në 2009, duke fituar kapiten e tij të parë në një kualifikues të Kampionatit Europian të Nën-21 në 2011 kundër Kazakistanit U21 më 7 qershor 2009. Ai shkoi për të fituar pesë kapele për ekipin U21 para se të marrë thirrjen e tij të parë për ekipin e lartë në mars 2009, për një kualifikues të Kupës së Botës 2010 kundër Italisë. Ai kishte debutimin e tij ndërkombëtar në ndeshje, duke u bërë zëvendësues i Radomir Djalloviqit në minutën e 70-të. Ai shënoi golin e tij të parë për Malin e Zi më 17 nëntor 2010 në një ndeshje miqësore kundër Azerbajxhanit.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]