Feja në Oman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Rreth 75 % janë Ibadi (një sekt i islamit) dhe 17 % e përbëjnë myslimanë sunnit, shiat dhe zikrit dhe 8 % janë indigjen. Qeveria e Omanit nuk mban statistika fetare, por shumica e qytetarëve janë myslimanë, jo-mysliman janë vetëm 5 %.

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]