Abrahamitët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Fetë abrahamite)
Jump to navigation Jump to search

Abrahamitët ishin sekt deistësh i përhapur përreth PardulicesBohemi nga fundi i shekullit XVIII. Pjesëtarët e këtij sekti mohonin mëkatin fillestar të Adamit dhe Evës, mohonin Mishërimin dhe synonin të kthehen në besimin fillestar të Abrahamit para rrethprerjes. Për të shmangur persekutimin pranuan martesën katolike dhe pagëzimin e fëmijëve. Pas ndërhyrjes së Jozefit II Habsburg, i cili i rekrutoi me forcë si roje kufiri, u zhdukën shpejt.[1]

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

Referenca[redakto | përpunoni burim]