Bohemia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bohemia
Karlštejn Castle
Náměstí Republiky, Plzeň
Prague
Karlovy Vary
Flamuri i Bohemia
Stema Bohemia
Bohemia (e gjelbër) mbivendosej me rajonet aktuale të Republikës Çeke
Bohemia (e gjelbër) mbivendosej me rajonet aktuale të Republikës Çeke
VendiRepublika Çeke Republika Çeke
KryeqytetiPraga
Sipërfaqja
 • Gjithsej52.065 km2 (20.102 sq mi)
Popullsia
 • Gjithsej6.800.000
 • Dendësia130/km2 (300/sq mi)
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)

Bohemia (Çekisht: Čechy) është rajoni më perëndimor dhe më i madh historik i tokave çekeRepublikën Çeke të sotshme. Në një kuptim më të gjerë, Bohemia ndonjëherë i referohet të gjithë territorit çek, përfshirë Moravia dhe Silesia Çeke, veçanërisht në një kontekst historik, siç janë Tokat e Kurorës Bohemiane të sunduara nga mbretërit Bohemian.

Bohemia ishte një dukë e Moravisë së Madhe, më vonë një principatë e pavarur, një mbretëriPerandorinë e Shenjtë Romake, dhe më pas një pjesë e Monarkisë Habsburge dhe Perandorisë Austriake.[1] Pas Luftës së Parë Botërore dhe krijimit të një shteti të pavarur çekosllovak, tërësia e Bohemisë u bë pjesë e Çekosllovakisë, duke kundërshtuar pretendimet e banorëve që flasin gjermanisht se rajone me shumicë që flasin gjermanisht duhet të përfshihen në Republikën e Gjermanisë-Austrisë. Midis 1938 dhe 1945, këto rajone kufitare u bashkuan me Gjermaninë naziste si Sudetenland.[2]

Pjesa tjetër e territorit çek u bë Republika e Dytë Çekosllovake dhe më pas u pushtua si Protektorat e Bohemisë dhe Moravisë. Në vitin 1969, tokave çeke (përfshirë Boheminë) iu dha autonomia brenda Çekosllovakisë si Republika Socialiste Çeke. Në vitin 1990, emri u ndryshua në Republikën Çeke e cila u bë një shtet në vete më 1993 me shpërbërjen e Çekosllovakisë.[2]

Bohemia kishte një sipërfaqe prej 52.065 km2 dhe sot është shtëpi përafërsisht 6.5 milion nga 10.5 milion banorë të Republikës Çeke. Bohemia kufizohej në jug me Austrinë e Epërme dhe të Ulët (të dyja në Austri), në perëndim me Bavarinë dhe në veri nga Saksonia dhe Lusatia (të gjitha në Gjermani), në verilindje me Silesia (në Poloni), dhe në lindje nga Moravia (gjithashtu pjesë e Republikës Çeke). Kufijtë e Bohemisë u shënuan kryesisht nga vargmalesh si Pylli Bohemian, Malet Ore dhe Krkonoše, një pjesë e sferës së Sudetëve; kufiri Bohemian-Moravian ndjek afërsisht pellgun ujëmbledhës Elbe-Danub.

Ndarjet tradicionale administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kraje e Bohemisë gjatë Mbretërisë së Bohemisë

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Jiří Pehe: Co vlastně slavíme 28. října?
  2. ^ a b Bohemia Marrë më 2 qershor 2012