Fezan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Map of Phasania.png

Fezan (latinisht, Phasania, arabisht, فزان‎ Fizzān, berbere, Fezzan) është regjion hiatorik në Afrikën veriore, gjegjësisht është pjesa jug erëndimore të Libisë. Në vitin 2006 në Fezan kan jetuar 442.090 banor, ose 7,8% epopullsisë së Libisë. Popullsinë e përbëjnë: popullsia Arabe, Berbere dhe Tubuitët nomad.

Regjionin kryesisht e përbëjnë shkretirat me dyna ranore (Erget). Pjesen tjeter e përbëjnë malet, rrafshnaltat dhe shtreterit e lumenjëve (Udet).