Fichtelgebirge

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamje nga Fichtelgebirge
Vendburimi i lumit Saale

Fichtelgebirge (gj.çeke Smrčiny ) i takon maleve të mesme gjermane dhe shtrihet në pjesën verilindore të Bayernit. Pjesëza të vogla gjenden edhe në pjesën veriperëndimore të Çekisë. Me një sipërfaqe prej 1020 km² u krijua Park Natyror Fichtelgebirge.