Filoteri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Filoteri është një fshat i shkatëruar në Egjiptin e lashtë.U themelua nga Mbreti Ptolemeu II, rreth 300 BC.[1][2] Fshati u emërua sipas Filoterës, motra e vogël e Arsinoe II dhe Ptolemeu II.[3]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rogers, James (7 November 2017). "Ancient workout: Archaeologists in Egypt discover 2,300-year-old gymnasium
  2. ^ "Philoteris"Mapcarta.
  3. ^ https://www.jstor.org/stable/20191827