Fitorja e Pirros

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Fitorja e Pirros nënkupton sakrifica të rënda . Në betejën që u zhvillua më pas në Heraklea afër Tarentit (280 para Kr.) Pirro i Epirit u ndesh me një ushtri Romake dy herë më të shumtë në numër se ushtria e tij dhe doli Fitimtar . Mirëpo ai humbi aq shumë oficerë dhe ushtarë saqë thirri: "Edhe një betejë tjetër si kjo dhe më duhet të kthehem vetem në Epir "Prej ketej lindi edhe shprehja "Fitore si e Pirros".

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]