Flamuri i Arabisë Saudite

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Arabisë Saudite

Flamuri i Arabisë Saudite (Arabisht: علم المملكة العربية السعودية) përdoret nga qeveria e Arabisë Saudite nga 15 mars 1973. Flamuri është e gjelbërt, shkronjat arabe dhe shpata është me ngjyrë të bardhë. Në flamur shkruhet Deklarata Islame.

Dizajni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në flamurin arab shkruhet shehadeti:

لَا إِلٰهَ إِلَّا الله مُحَمَّدٌ رَسُولُ الله
lā ʾilāha ʾillā-llāh, muhammadun rasūlu-llāh
S'ka zot tjetë përveç Allahut, Muhammedi është i dërguari i tij

Flamuri i gjelbërt përfaqëson Islamin, ndërsa shpata paraqet "Shtëpinë e Saudit". Shehadeti shkruhet nga ana e djathtë në të majtë

Flamuri i shtetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri nga viti 1932 deri në vitin 1934.
Flamuri nga viti 1934 deri në vitin 1938.
Flamuri nga viti 1938 deri në vitin 1973.

Flamuri në të kaluarën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]