Jump to content

Flamuri i Hondurasit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Flamuri kombëtar i Hondurasit u adoptua më 9 janar, 1866, duke u bazuar në flamurin e Republikës Federale të Amerikës Qendrore.

1823 Hondurasi u bashkua me "Krahinat e Bashkuara të Amerikës Qendrore" dhe e adoptoi flamurin e tyre. Më 1866 ai u ndryshua; pesë yje të kaltra u vendosën qendër për të simbolizuar pesë krahinat origjinale Amerikane qendrore.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]