Jump to content

Flamuri i Kubës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Kubës
Flamuri i përdorur nga Parlamenti Kuban

Flamuri i Kubës u adoptua më 20 maj, 1902, dhe përbëhet nga një fushë me pesë vija të kaltra dhe të bardha, dhe një trekëndësh të kuq në anën e majtë me një yll të bardhë. Flamuri u dizajnua më 1848 për lëvizjen e pavarsisë, që kishte për qëllim ndarjen e Kubës nga Spanja dhe bashkimin e saj me shtetet e tjera të SHBAsë.

Historia de la Bandera de Cuba

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]  1. ^ https://thumbs.worthpoint.com/zoom/images1/1/0216/05/cuban-flag-vintage-1940-pre_1_af5fe2b808af826e82e1e3de3c40ba4a.jpg Arkivuar 19 dhjetor 2021 tek Wayback Machine Stampa:Bare URL image