Flamuri i Salvadorit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Salvadorit

Flamuri i Salvadorit u adoptuan më 17 maj, 1912. Ai bazohet nga flamuri i Krahinave të Bashkuara të Amerikës Qendrore, dhe inspirohet nga Flamuri i Argjentinës. Ky flamur së pari është adoptuar më 1822, pastaj është braktisur më 1865, dhe është adoptuar sërish më 1912. Si edhe shtetet e tjera të Amerikës së Mesme, flamuri i Salvadorit është i kaltër dhe i bardhë për ta nderuar federatën qendrore Amerikane.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]