Flamuri i Xhamajkas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Xhamajkas

Flamuri i Xhamajkas u miratua më 6 gusht, 1962 (Dita e Pavarësisë së Xhamajkës), vendi që kishte fituar pavarësinë nga Perandoria Britanike. Flamuri përbëhet nga një saltirë ari, e cila ndan flamurin në katër seksione: dy prej tyre të gjelbërta (sipër dhe poshtë) dhe dy të zeza. E zeza simbolizon fuqinë dhe kreativitetin e popullit Xhamajkas. Ngjyra e arit simbolizon diellin dhe pasurinë natyrore të vendit. E gjelbra simbolizon shpresën për të ardhmen dhe pasurinë agrikulturore.

Dizajni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përpara pavarësisë së Xhamajkës, qeveria xhamajkane organizoi një konkurs për dizajnimin e flamurit për flamurin e ri të Xhamajkës. Mbi 360 dizajne u dorëzuan, dhe disa nga këto paraqitje origjinale janë vendosur në Bibliotekën Kombëtare të Xhamajkës.[1] Megjithatë, konkursi dështoi të jepte një fitues dhe një komitet dypartiak i Dhomës së Përfaqësuesve Xhamajkane përfundimisht doli me dizajnin modern.[2] Fillimisht ishte projektuar me vija horizontale, por kjo u konsiderua shumë e ngjashme me flamurin e Tanganyika (siç ishte në vitin 1962), dhe kështu saltira u zëvendësua.[3]

Një interpretim i mëparshëm i ngjyrave ishte, "vështirësi ka, por toka është e gjelbër dhe dielli shkëlqen", siç thuhet në Dokumentin e Ministrisë së qeverisë 28 - Flamuri Kombëtar i datës 22 maj 1962.[4] Ari kujton diellin që shkëlqen, e zeza pasqyron vështirësitë dhe jeshile përfaqëson tokën. Ajo u ndryshua në vitin 1996 në të zezë që përfaqëson forcën dhe krijimtarinë e njerëzve që i ka lejuar ata të kapërcejnë vështirësitë, ar për pasurinë e vendit dhe diellin e artë dhe jeshile për bimësinë e harlisur të ishullit, si dhe shpresën.[5] Ndryshimi u bë me rekomandimin e komitetit për të shqyrtuar simbolet kombëtare dhe respektimet kombëtare të emëruar nga Kryeministri i atëhershëm P. J. Patterson dhe i kryesuar nga Rex Nettleford.

Flamuj historik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Story of the Jamaican National Flag". The National Library of Jamaica (në anglishte amerikane). 2017-08-03. Marrë më 2021-10-21.
  2. ^ Jamaican Flag – Jamaica Information Service jis.gov.jm. Marrë më 2021-10-21.
  3. ^ "Flag of Jamaica". Encyclopedia Britannica (në anglisht). Marrë më 2020-05-28.
  4. ^ National Library of Jamaica (PDF). Marrë më 11 shkurt 2020.
  5. ^ CIA World Factbook - Jamaica Marrë më 29 korrik 2019.