Mjegulla në gusht

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mjegulla në gusht është film gjerman dramë i vitit 2016 i drejtuar nga Kai Wessel . [1] Është i bazuar në romanin Mjegulla në Gusht 2008 nga Robert Domes, [2] dhe është frymëzuar nga historia e dokumentuar e vërtetë e djalit 14 vjeçar Yenish Ernst Lossa (1929–1944). [3] Ajo ishte renditur si një nga tetë filmat që mund të ishin paraqitja gjermane për Filmin më të Mirë në Gjuhët e Bashkuara në Akademinë e 89-të, por nuk u zgjodh. [4]

Komploti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Djali jenish me emrin Ernst Lossa transferohet në një institucion mendor, ku ai punon nën vëzhgimin e Dr. Veithausen. Ernst, i identifikuar fillimisht si një ngatërrestar, rebelohet në mënyra të vogla. Ai nuk planifikon të qëndrojë në institucion gjatë, por pret që të merret në shtëpi (dhe përfundimisht në Amerikë ) nga babai i tij, Christian Lossa, por i refuzohet shkarkimi bazuar në faktin se babai i tij nuk ka adresë të përhershme pasi u lirua nga një kamp përqendrimi .

Fillimisht, pacientë të caktuar në spital janë shënuar për t'u dërguar në Qendrën Euthanasia Hadamar, ku ata janë eutanizuar, por autoritetet qendrore diktojnë që operacioni eutanazia dhe vendimet të transferohen në institucione individuale, duke lënë Dr. Veithausen të drejtojë infermieret e tij për të ekzekutuar pacientët nën kujdesin e tyre. Infermierja e sapo punësuar, Motra Kiefer, është transferuar nga Hadamar dhe është e gatshme të shfarosë fëmijët duke përdorur barbiturate . Ndërkohë Motra Sofia përpiqet të mbrojë fëmijët nga helmimi.

Ernst miqësohet me Nandl, një pacient tjetër, dhe me kalimin e kohës ata bëhen të vetëdijshëm për planet e Dr. Veithausen për të ekzekutuar pacientët në institucion. Ai përpiqet të hartojë një plan arratisjeje për të shpëtuar Nandl dhe veten e tij. Jo shumë kohë më vonë, Ernst planifikon arratisjen e tij gjatë një sulmi ajror, por ai dështon kur një bombë bie afër dhe mbeturinat që bien plagosin Nandl dhe vret Motrën Sofia. Pas varrimit të infermierit, Ernst akuzon Veithausen si një vrasës.

Dr. Veithausen bën thirrje për vdekjen e Ernst, e cila kryhet nga Paul Hechtle ose Motra Kiefer (të dyja mohojnë të jenë vrasëse). Nandl jep lajmin për pacientët e tjerë duke pretenduar se Ernst më në fund e arriti atë në Amerikë.

Kasti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ivo Pietzcker si Ernst Lossa [5]
 • Sebastian Koch si Dr. Werner Veithausen [6]
 • Thomas Schubert si Paul Hechtle
 • Fritzi Haberlandt si Motra Oberschwester Sofia
 • Motra Henriette Confurius Edith Kiefer
 • Karl Markovics si Christian Lossa
 • Branko Samarovski në rolin e Max Witt
 • David Bennent si Oja
 • Franziska Singer si Frau Klein
 • Juls Serger si Hermann Klein
 • Jule Hermann si Nandl

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "StudioCanal to sell Nazi euthanasia drama 'Fog In August'". Screendaily (në anglisht). Marrë më 5 gusht 2016.
 2. ^ "Nebbia in agosto. La vera storia di Ernst Lossa, che lottò contro il nazismo". IBS.it (në italisht).
 3. ^ "Fog in August. The life story of Ernst Lossa". service.randomhouse.de (në anglisht).
 4. ^ Roxborough, Scott (3 gusht 2016). "'Toni Erdmann,' 'Fritz Bauer' Among German Oscar Hopefuls". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 4 gusht 2016.
 5. ^ "Nebel im August (2016)". IMDb (në anglisht). Marrë më 25 maj 2017.
 6. ^ "Sebastian Koch Shines a Light on 'Fog In August'". The Jerusalem Post (në anglisht). Marrë më 25 maj 2017.