Jump to content

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë (Shqipëri)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë

Emblema e FNSH-së
Themeluar 22 janar 1992
Qendra e Bazës Tiranë
Komanda
Pjese e Policisë e Shetetit


Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë (FNSH) është forca rezervë e Policisë së Shtetit Shqiptar e cila ka për detyrë të kryejë operacione speciale të sigurisë dhe të zgjidhë situata që nuk mund të tejkalohen nga shërbimet e tjera të policisë, ekzekutimi i të cilave kërkon një personel të përgatitur dhe të pajisur posaçërisht. FNSH ofron ndihmë në raste urgjencash civile dhe aksidente për mbrojtjen e jetës dhe pronës.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Drejtoria FLO". Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2018. Marrë më 19 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)