Fort Dodge, Iowa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fort Dodge
Qytet
Motoja Kufi i së ardhmes
noform
Rruga qendrore
Vendndodhja
Fort Dodge is located in SHBA
Fort Dodge
Fort Dodge

Koordinatat: 42°30′24″V 94°10′49″P / 42.50667°V 94.18028°P / 42.50667; -94.18028

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Iowa
Qarku Webster
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 42.24 km2
 •  tokësore 41.57 km2
 •  ujore 0.67 km2
Lartësia 352 m (m.n.d.)
Popullsia 24,441 banorë (2016)
Dendësia 606,4 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CST (UTC-6)
Verore CDT (UTC-5)
Kodi Postal 50501
Prefiksi 515
Koordinatat 42° 30′ 24″ Veri

94° 10′ 49″ Perëndim

Fort Dodge është qytet dhe zyrë qendrore në qarkun Webster, Iowa, Shtetet e Bashkuara. Fort Dodge është qendra kryesore për North Central dhe Iowa Veriore.

Binjakëzimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas 13 dhjetorit 2016, Fort Dodge ka një binjakëzim: