Fort Kent, Maine

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fort Kent, Maine
Anglisht : Fort Kent, Maine
qytet
noform
Downtown Fort Kent
Vendndodhja
Fort Kent, Maine is located in SHBA
Fort Kent, Maine
Fort Kent, Maine

Koordinatat: 47°14′31″V 68°34′20″P / 47.24194°V 68.57222°P / 47.24194; -68.57222

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Maine
Qarku Aroostook
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 142.84 km2
 •  tokësore 140.3 km2
 •  ujore 2.54 km2
Lartësia 186 m (m.n.d.)
Popullsia 4097 banorë (2010)
Dendësia 29.2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore Eastern (EST)-5
Verore EDT-4
Kodi Postal 04743–04744
Prefiksi 207
Koordinatat 47° 14′ 31″ Veri

68° 34′ 20″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.fortkent.org

Fort Kent, Maine (Fort Kent, Maine) është një qytet në qarkun Aroostookshtetit federal Maine, SHBA. Në Fort Kent, Maine jetojnë 4097 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 29.2 banor/km2 (75.6 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 142.84 km2 (55.15 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 186 m (610 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Fort Kent, Maine – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale