Fraidy Cat (Tom and Jerry)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Fraidy Cat është një karikaturë e animuar me një rrotullim 1942 dhe është Tom Tom dhe Jerry i katërt, u lirua në kinema më 17 janar 1942 dhe u botua për ri-publikim më 10 maj 1952, kartën origjinale të titullit u mbajt në rishikimin Titull titull. Ai u mbikëqyr nga William Hanna dhe Joseph Barbera, prodhuar nga Fred Quimby (i paedikuar në çështjen origjinale) dhe muzika nga Scott Bradley (e pabotuar). Animuar nga Jack Zander, Xhorxh Gordon, Irven Spence, Bill Littlejohn dhe Cecil Surry (të gjithë të pakredifikuar). Ky është karikatura e parë Tom dhe Jerry që të ketë Tom yelp në dhimbje, edhe pse ai gjithashtu shuhet si një mace në këtë karikaturë. Ishte e para Tom dhe Jerry karikaturë e kohës së luftës. Shtypja origjinale e këtij karikatura nuk dha kredi Fred Quimby, duke e kredituar vetëm Hanna dhe Barbera si "mbikëqyrësit" e filmit. Karta e titullit të çështjes origjinale mbetet e paprekur në ribotimin.

Me Shume:

Cartoon fillon me Tom duke dëgjuar në radio dhe duke u frikësuar nga tregimi i horrorit duke u thënë. Në gjysmë të rrugës, dramatikat (flokët që qëndrojnë në fund, dridhjet e akullta në shpinë, zemra që kërcenin në fyt) fillojnë të ndodhin me Tomin. Në konkluzionin veçanërisht të zymtë, Tom shkon larg dhe fsheh në një vazo si një ulërimë e keqe është shqiptuar. Pas dëgjimit, zëri thotë: "Dhe kjo, fëmijët e mi të dashur, përfundon Orari i Stërvitjeve të kësaj mbrëmjeje", Tom psherëton me lehtësim dhe pyetja shtrohet: "Dhe ju besoni në fantazma ... a nuk jeni?" Gulping, Tom dremit sikur të thotë, "Po, unë bëj."

Jerry ka qenë duke vëzhguar gjithë gjë dhe duke qeshur me veten e tij, dhe vazhdon të tërheqë perden dhe ta lirojë. Zhurma flapping frikëson cat, i cili fsheh vetëm për të zbuluar perde, ende kodrina deri ai psherëtin me lehtësim për atë nuk është ajo që ai mendonte se ishte. Xhorxh i zhdukur, dhe nën mace të fiksuar ende, shpërthen një vijë të ujit të radiatorit, duke e djegur macein dhe duke e hedhur në ajër duke e bërë Tom të vuajë. Tom shpëton lumë dhe shkon drejt një dollap, duke ngjethur rëndë si ai mban në derë. Pas tij është një vakum me një natë të bardhë, e cila Jerry afrohet dhe peeks në mace nga pika e favorshme. Duke parë që mace ende po shërohet nga tronditja e dytë, ai aktivizon vakuumin, i cili duket të jetë një fantazmë. Tom e dëgjon atë, dhe pa shikuar pas tij, e di se kjo është diçka shumë e tmerrshme. Ai bën gjeste të panjohura drejt vakumit dhe vërshimeve, mbi të cilat Jerry fiket vakumin, i kënaqur. Për ta zgjuar Tomin, ai e shkul atë me një avull të shpejtë të ujit nga një shishe. Tom zgjohet me një fillim, pështyn ujin nga goja e tij dhe e shtrëngon atë nga veshët e tij. Tom psherëtimë me lehtësim se zhurma është zhdukur. Edhe një herë, para se Tom të mund të shërohet nga kjo shpërthim, Jerry riaktivizon vakumin dhe e arrin atë drejt Tomit. Qilti që po shtrihet merr thithur, dhe bishti i Tom është kapur në hapje. Tom hedh nga vakuumi, duke vrapuar kundër valës së rëndë, ndërsa objektet thithen në vakum. Ai arrin të rrëmbejë një mbajtës të marrësit të telefonit, por le të shkojmë kur ai qortohet nga operatori dhe përfundon duke mbajtur mbi shtyllën e shkallëve më të ulët. Të gjitha nëntë jetët e Tom-it janë thithur dhe formojnë një zinxhir macet që mbajnë njëri-tjetrin. Jeta 9 kafshon bishtin e Tomit, duke e detyruar ushtrinë e tij të ngasë me dhimbje dhe shpejtësi, duke liruar të gjitha jetët e tjera. Jeta 1 buzëqesh në kamera ndërsa ai lirohet. Tom vazhdon të vrapojë përreth qosheve dhe godet kokën e tij në mur, pas së cilës 8 prej jetëve i bashkohen atij, dhe i nënti lëkundet krahët e tij përpara se të ndjekin shembullin. Tom menjëherë rimëkëmbet dhe dëgjon përsëri vakuumin, dhe përpiqet të gjejë diku për të kandiduar, dhe sheh një skenë tronditëse: Jerry që vepron me vakumin fantazëm. Jerry vazhdon të rrokulliset kalimin dhe fton Tom të qesh me të. Duhen disa pamje dhe një shikim në distancë për miun për të kuptuar se macja, në vend që të frikësohet, është duke qëndruar prapa tij. Jerry gulps nervozizëm pasi ai e vë re këtë. Ai jep dorëheqjen dhe ecën pas kamionit dhe bën një përpjekje të rekrutuar për të trembur Tom duke bërë një zhurmë shpirtërore dhe duke tundur krahët. Tom's I-mean-biznes duket më në fund kap, dhe Jerry valët dhe ngushtë shpëton nga kërcim nga Tom kërcim.

Jerry shkon drejt një pianisti dhe përgatit një tjetër, të njëjtë frikë për mace, por (padyshim) nuk arrin të punojë. Ata ndjekin nëpër çelësat e pianos, dhe Jerry tërheq një pjesë të rrumbullt të mobiljeve dhe godet mace në fytyrë. Vetëm pasi të zgjoheni nga të gjitha zhurmat, Mammy Two Shoes ecën në dhomë me një kunj dhe një kamzhik të ngjashëm duke menduar se ka një hajdut në shtëpi. Jerry kthehet përreth dhe shkon deri në një shkallë pjekje, dhe pastaj fsheh veten në një vaskë mielli. Ndërsa Mami ngadalë del nëpër sallën, Tom kthen qoshe dhe e sheh pasmën e saj. Duke besuar që kjo të jetë Jerry dhe vakuumi i tij përsëri, Tom shfleton nëpër dysheme dhe nën tryezë, hedh mamanë dhe kafshon fundin e saj, dhe kjo e shkakton atë të bërtasë.

Off-screen, Mami yells në mace, godet atë disa herë, pastaj hedh Tom jashtë, ndërsa Jerry tërheq veten jashtë kallaji i miellit, valët në Tom, por shpejt shkon në reflektimin e tij në një vazo, dukej si një fantazmë. Ai në tmerr dhembje dhe shkon në vrimën e tij. Në këtë kohë Jerry prek kokën dhe bën një vështrim të hutuar në kamera sikur të pyesë: "Kush ishte ai?"