Jump to content

François Boucher

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
François Boucher nga Gustav Lundberg - 1741
Portreti i Marie-Jeanne Buzeau, gruaja e Boucher nga Alexander Roslin
Shpëtimi i Pirros së vogël - Pikturë nga François Boucher

François Boucher (29 shtator 1703 – 30 maj 1770) ishte një piktor, vizatues dhe grafist francez, i cili punonte në stilin Rokoko. Boucher është i njohur për pikturat e tij idilike dhe epshore mbi tema klasike, alegoritë dekorative dhe skenat baritore. Ai ishte ndoshta piktori dhe artisti më i famshëm dekorativ i shekullit XVIII.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Paris, Boucher ishte djali i një piktori më pak të njohur Nicolas Boucher, i cili i dha atij trajnimin e tij të parë artistik. Në moshën shtatëmbëdhjetë vjeçare, një pikturë e Boucher u admirua nga piktori François Lemoyne . Lemoyne më vonë caktoi Boucherin si nxënës të tij, por pas vetëm tre muajsh, ai shkoi të punonte për gdhendësin Jean-François Cars. [1] Në vitin 1720, ai fitoi çmimin elitar Grand Prix de Rome për pikturë, por nuk e shfrytëzoi mundësinë për të studiuar në Itali deri pesë vjet më vonë, për shkak të problemeve financiare në Académie Royale de peinture et de sculpture . [1] Pas kthimit të tij nga studimet në Itali ai u pranua në Académie de peinture et de sculpture rithemeluar më 24 nëntor 1731. [2] Morceau de réception (pjesë e pritjes) ishte Rinaldo dhe Armida e tij e vitit 1734. [2]

Boucher u martua me Marie-Jeanne Buzeau në 1733. Çifti kishte tre fëmijë së bashku. Boucher u bë anëtar i fakultetit në vitin 1734 dhe karriera e tij u përshpejtua nga kjo pikë pasi u promovua Profesor dhe më pas Rektor i Akademisë, duke u bërë inspektor në fabrikën Royal Gobelins dhe më në fund Premier Peintre du Roi (Piktori i Parë i Mbretit) në vitin 1765.

Boucher vdiq më 30 maj 1770 në Parisin e tij të lindjes. Emri i tij, së bashku me atë të mbrojtëses së tij, Madame de Pompadour, ishte bërë sinonim i stilit francez rokoko, duke bërë që vëllezërit Goncourt të shkruanin: "Boucher është një nga ata burra që përfaqësojnë shijen e një shekulli, që shprehin, personifikojnë dhe mishërojnë. atë."

Boucher është i famshëm thënien se natyra është "trop verte et mal éclairée" (shumë e gjelbër dhe e ndriçuar keq).

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Alastair Laing. "Boucher, François." Grove Art Online. Oxford Art Online. Oxford University Press. Web. 16 June 2016
  2. ^ a b Michael Levey. (1993) Painting and sculpture in France 1700–1789. New Haven: Yale University Press, p. 164. ISBN 0300064942

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]