Jump to content

Francis William Aston

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Francis William Aston

Francis William Aston lindi më 1 shtator 1877Harborne, Angli dhe prej 1891 jetoi në Birmingham, ndërroi jetë më 20 nëntor 1945Cambridge) ishte kimist dhe fizikan anglez, ku në vitin 1922 mori çmimin Nobel në lëmin e kimisë.