Jump to content

Freie Universität Berlin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Universiteti i Lirë i Berlinit
FREIE UNIVERSITÄT BERLIN

Të dhënat
Motto Veritas - Iustitia - Libertas.
Viti i themelimit 1948
Vendndodhja Berlin
Numri i Studentëve 35.500*
- prej tyre: Femra: 60% / Meshkuj: 40%
- Të huaj: 15%
Institute 74
Punonjës 4.871 *
- Profesor 415
- Punonjës shkencor 1.150
Kryetar Prof. Dr. Peter-André Alt
Adresa Freie Universität Berlin
Kaiserswerther Straße 16-18
14195 Berlin
Homepage http://www.fu-berlin.de
* (2006 të dhëna të datës 1 qershor
pa Fakultetin e Mjekësisë - Charité)

Freie Universität Berlin (shkurt: FU Berlin, shqip: Universiteti i Lirë i Berlinit) është universiteti më i madh prej 4 universiteteve të Berlinit dhe është një nga universitete më të mëdha të Gjermanisë. Universiteti u themelua në vitin 1948 dhe e ka qendrën në Berlin-Dahlem.

Organizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Departamentet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Departmenti i Biologjisë, Kimisë dhe Farmacisë
 • Departmenti i Shkencave të Tokës
 • Departmenti i Historisë dhe Studimeve Kulturore
 • Departmenti i Juridikut
 • Departamenti i Biznesit dhe Ekonimisë
 • Departmenti i Matematikës dhe Shkencave Kompjuterike
 • Departmenti i Edukimit dhe Psikologjisë
 • Departmenti i Filozofisë dhe Shkencave Humanitare
 • Departmenti i Fizikës
 • Departmenti i Shkencave Politike dhe Sociale
 • Departamenti i Mjekësisë (Charité – Universitätsmedizin Berlin)
 • Departmenti i Veterinarisë

Institutet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Instituti John F. Kennedy
 • Instituti i Studimeve të Evropës Lindore
 • Instituti i Studimeve të Amerikës Latine

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]