Fremont

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fremont
Fremont
Qytet
Pamje nga Fremont.
Pamje nga Fremont.
Vendodhja e Fremontit në SHBA
Vendodhja e Fremontit në SHBA
Population
 • Total(2.014) 220,000
Websitewww.fremont.gov

Fremont është një qytet në Qarkun Alameda, Kaliforni, SHBA. Ai u krijua më 23 jana 1956 nga bashkimi i pesë komuniteteve më të vogla, Centerville, Niles, Irvington, Mission San Jose dhe Warm Springs. Qyteti e ka marrë emrin nga udhëtari amerikan John Charles Fremont. Fremont ndodhet në pjesën juglindore të Yonës së Gjiri të San Francisco kryesisht në rajonin East Bay.