Fremont

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fremont
Fremont
Qytet
noform
Pamje nga Fremont.
Vendndodhja
Fremont is located in SHBA
Fremont
Fremont
Vendodhja e Fremontit në SHBA

Fremont is located in Kaliforni
Fremont
Fremont
Vendodhja e Fremontit në Kaliforni

Koordinatat: 37°32′54″V 121°59′19″P / 37.54833°V 121.98861°P / 37.54833; -121.98861

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Kaliforni
Qarku Alameda
Kryetari i Bashkisë Bill Harrison
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 226,910 km2
Lartësia 17 m (m.n.d.)
Popullsia (2014) 220.000 banorë
Dendësia 970 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 23 janar 1956
Zona Kohore UTC-8
Verore UTC-7
Kodi Postal 94536–94539, 94555
Prefiksi 510
Koordinatat 37° 32′ 54″ Veri

121° 59′ 19″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.fremont.gov

Fremont është një qytet në Qarkun Alameda, Kaliforni, SHBA. Ai u krijua më 23 jana 1956 nga bashkimi i pesë komuniteteve më të vogla, Centerville, Niles, Irvington, Mission San Jose dhe Warm Springs. Qyteti e ka marrë emrin nga udhëtari amerikan John Charles Fremont. Fremont ndodhet në pjesën juglindore të Yonës së Gjiri të San Francisco kryesisht në rajonin East Bay.