Jump to content

Fronti Perëndimor (Lufta e Dytë Botërore)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Në drejtim të akrepave të orës nga lart majtas: Roterdami pas Blitz-it, Heinkel He 111 aeroplanë gjermanë gjatë Betejës së Britanisë, parashutistët aleatë gjatë Operacionit Market Garden, trupat amerikane që kalojnë nëpër Wernberg, Gjermani, Rrethimi i Bastogne, trupat amerikane që u ulën në plazhin Omaha gjatë Operacionit Overlord.

Fronti Perëndimor ishte një teatër ushtarak i Luftës së Dytë Botërore që përfshin Danimarkën, Norvegjinë, Luksemburgun, Belgjikën, Holandën, Mbretërinë e Bashkuar, Francën dhe Gjermaninë. Fronti italian konsiderohet si një teatër më vete, por i lidhur. Faza e Frontit Perëndimor 1944–1945 u konsiderua zyrtarisht Teatri Evropian nga Shtetet e Bashkuara, ndërsa Italia ra nën Teatrin Mesdhetar së bashku me Afrikën e Veriut. Fronti Perëndimor u shënua nga dy faza të operacioneve luftarake në shkallë të gjerë. Faza e parë pa kapitullimin e Luksemburgut, Holandës, Belgjikës dhe Francës gjatë majit dhe qershorit 1940 pas disfatës së tyre në vendet e ulëta dhe gjysmën veriore të Francës, dhe vazhdoi në një luftë ajrore midis Gjermanisë dhe Britanisë që arriti kulmin me Betejën e Britania. Faza e dytë përbëhej nga luftime tokësore në shkallë të gjerë (të mbështetur nga një luftë ajrore masive strategjike e konsideruar si një front shtesë), e cila filloi në qershor 1944 me zbarkimet aleate në Normandi dhe vazhdoi deri në humbjen e Gjermanisë në maj 1945 me pushtimin e saj.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]