Fuqia blerëse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Fuqia blerëse është një koncept ekonomik që përdoret gjerësisht për të shprehur sasinë e të mirave dhe shërbimeve që një numër i caktuar njësish monetare (të një valute të caktuar) mund të përfitoj në një shkëmbim.[1]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rothbard, Murray. "Man, Economy and State", 2004, fq 205.