Furqeta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një kapëse e flokëve, një lloj e furqetës
Një gjilpërë e artë me dy koka spirale nga Gjeorgjia (mijëvjeçari i 3-të p.e.r.)

Një furqetë është një pajisje e gjatë që përdoret për të mbajtur flokët e një personi në vend. Mund të përdoret thjesht për të siguruar flokët e gjatë jashtë rrugës për lehtësi ose si pjesë e një modeli flokësh apo maskë të hollë. Dëshmia më e hershme për veshjen e flokëve mund të shihet në "figurinat e Venusit" të gdhendura si Venusi i Brassempouy dhe Venusi i Willendorf. Krijimi i modeleve të ndryshme flokësh, veçanërisht tek femrat, duket se është i përbashkët për të gjitha kulturat dhe të gjitha periudhat dhe shumë shoqëri të kaluara dhe aktuale përdorin shirita flokësh.

Asirinë dhe Egjiptin e lashtë përdoreshin furqeta prej metali, fildishi, bronzi, druri i gdhendur, etj., për të siguruar modele flokësh.[1] Furqeta të tillë sugjerojnë, siç tregojnë varret, se shumë prej tyre ishin objekte luksi midis egjiptianëve dhe më vonë grekëve, etruskëve dhe romakëve. Suksesi i madh erdhi në vitin 1901 me shpikjen e kapëses spirale të flokëve nga shpikësi nga [[Zelanda e Re}], Ernest Godward. Ky ishte një paraardhës i kapëses së flokëve.

Furqeta mund të jetë dekorative dhe e veshur me bizhuteri dhe zbukurime, ose mund të jetë utilitare dhe e dizajnuar të jetë pothuajse e padukshme ndërsa mban një frizurë në vend. Disa furqeta janë një gjilpërë e vetme e drejtë, por versionet moderne kanë më shumë gjasa të ndërtohen nga gjatësi të ndryshme teli që janë të përkulura në gjysmë me një fund në formë U dhe disa kthesa përgjatë dy pjesëve të kundërta. Kunja e përfunduar mund të ndryshojë nga dy deri në gjashtë inç në gjatësinë e fundit. Gjatësia e telave mundëson vendosjen në disa modele modelesh flokësh për të mbajtur natyrën në vend. Kërcimet mundësojnë mbajtjen e kunjit gjatë lëvizjeve normale.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fletcher Joann, University (2016). "The Egyptian Hair Pin: practical, sacred, fatal". Internet Archaeology (në anglisht) (42). doi:10.11141/ia.42.6.5.