Jump to content

Fuxheira

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fuxheira
الفجيرة
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej143.000

Fuxhaira (Arabisht: الفجيرة‎; Al Fuǧaira) është një nga shtatë emiratet që e përbëjnë Emiratet e Bashkuara Arabe. Fuxhaira është emirati i pestë më i madh në Emiratet e Bashkuara Arabe. Më 2008, qyteti ka pasur 143,000 banorë.

Moti në Fuxhaira është sezonale, megjithëse shumica e vitit është e nxehtë. Nga muaji tetor deri në muajin mars janë muajt më të ftohta, ku temperatura mesatare gjatë ditës është rreth 25 °C dhe temperaturat mund të arrijn deri në 40 °C në verë.

Emirët e Fuxhairës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • Hamad bin Abdullah ash-Sharqi, (1876–1936)
  • Shejh Saif ibn Hamad ash-Sharqi, (1936-1974)
  • Shejh Muhammad ibn Hamad ash-Sharqi, (1942-1974)
  • Shejh Hamad ibn Muhammad ash-Sharqi, (1974-)

LuLu Mall Fujairah është hapur më 2014. Fujairah City Centre është hapur në prill të vitit 2012.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]