Garachico

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Garachico
Komunë
Stema_figuraBandera garachico.svg
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Ishujt Kanare
Provinca Santa Cruz de Tenerife
Qarku  Tenerife
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 29.28[1] km2
Lartësia 10 m (m.n.d.)
Popullsia 5416[2] banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1


Garachico është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Tenerife, të provincës Santa Cruz de Tenerife, në Ishujt Kanare. Garachico ka 5416 banorë (2009),[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 29.28[1] km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "SUPERFICIE, PERÍMETRO Y ALTITUD DE LOS MUNICIPIOS DE CANARIAS" (në spanjisht). Instituto Canario de Estadística (ISTAC). Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 dhjetor 2012. Marrë më 27 prill 2016.
  2. ^ a b "Población en Canarias. Tenerife. 1-1-2009" (në spanjisht). Instituto Canario de Estadística (ISTAC). Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 nëntor 2010. Marrë më 27 prill 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 28°22′20″V 16°45′50″P / 28.37222°V 16.76389°P / 28.37222; -16.76389