Genc Mulliqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Genc Mulliqi lindi më 1966Fier, Shqipëri, është skulptor shqiptar.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kreu studimet pranë Akedimise së Arteve në Tiranë në vitin 1988 Kryen studimet Master ne Londer, Angli ne Wimbledon School of Arts (Wimbledon College of Arts) ne 1999 per Site Specific Sculpture (Skulpture per nje mjedis te percaktuar). Që nga viti 1990 merr pjesë në më kryesoret ekspozime në Shqipëri dhe prezantohet edhe në Itali, Spanjë, Holandë, Angli Gjermani, Belgjike, Poloni.

Veprat artistike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Website i Gencit