George Foreman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

George Edward Foreman (lindur më 10 janar 1949)[2][3] është një ish-boksier profesionist amerikan, sipërmarrës, ministër dhe autor. Në boks, ai mori pseudonimin "Big George" dhe garoi midis viteve 1967 dhe 1997. Ai është dy herë kampion bote në peshën e rëndë dhe fitues i medaljes së artë olimpike. Si një sipërmarrës, ai njihet për Grillin George Foreman.

Pas një fëmijërie të trazuar, Foreman filloi boksin amator dhe fitoi një medalje të artë në kategorinë e peshave të rënda në Lojërat Olimpike Verore të vitit 1968. Pasi u bë profesionist vitin e ardhshëm, ai fitoi titullin botëror në peshën e rëndë me një nokaut mahnitës në raundin e dytë të Joe Frazier-it të pamposhtur në atë kohë në vitin 1973. Ai mbrojti rripin dy herë përpara se të pësonte humbjen e tij të parë profesionale ndaj Muhamed Ali në ikonën Rumble in the Jungle në vitin 1974.[4] Në pamundësi për të siguruar një tjetër mundësi titulli, Foreman u tërhoq pas një humbjeje ndaj Jimmy Young në 1977.

Pas asaj që ai e quajti një epifani fetare, Foreman u bë një shërbëtor i shuguruar i krishterë.[5] Dhjetë vjet më vonë ai njoftoi një rikthim, dhe në vitin 1994 në moshën 45-vjeçare fitoi titujt e unifikuar të kampionatit WBA, IBF dhe linja të peshave të rënda duke eliminuar 26-vjeçarin Michael Moorer. Ai hoqi rripin e WBA në vend që të përballej me mbrojtjen e tij të detyrueshme të titullit menjëherë pas kësaj, dhe pas një mbrojtjeje të vetme të titullit IBF më 28 qershor 1995, Foreman hoqi dorë nga titulli i tij - rripi i fundit kryesor që kishte mbajtur ndonjëherë. Ai ishte 46 vjeç e 169 ditë, duke u bërë kampioni më i vjetër botëror i peshave të rënda në histori.[6] Foreman është më i moshuari që ka fituar ndonjëherë kampionatin botëror të boksit për peshat e rënda me nderime të mëdha, dhe i dyti më i vjetër në çdo kategori peshë pas Bernard Hopkins (në peshën e lehtë). Ai doli në pension në vitin 1997 në moshën 48 vjeçare, me një rekord përfundimtar prej 76 fitoresh (68 nokaut) dhe 5 humbje.

Foreman është futur në Sallën e Famës Botërore të Boksit dhe Sallën e Famës Ndërkombëtare të Boksit. Organizata Ndërkombëtare e Kërkimeve të Boksit e vlerëson Foremanin si peshën e tetë më të madhe të të gjitha kohërave.[7] Në vitin 2002, ai u emërua një nga 25 luftëtarët më të mëdhenj të 80 viteve të fundit nga The Ring.[8] Ring e renditi atë si grushtuesin e nëntë më të mirë të të gjitha kohërave.[9] Ai ishte një analist në ring për mbulimin e boksit të HBO-së për 12 vjet deri në vitin 2004.[10] Jashtë boksit, ai është një sipërmarrës i suksesshëm dhe i njohur për promovimin e tij të George Foreman Grill, i cili ka shitur më shumë se 100 milionë njësi në mbarë botën.[11] Në vitin 1999, ai shiti të drejtat komerciale të skarës për 138 milionë dollarë.[12] Publikoi Artan Januzi