Georges Leclanché

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Georges Leclanché lindi më 1839Parmain, Seine et Oise dhe vdiq më 14 shtator 1882 në Paris. Ishte kimist françez. Ai bëri zbulimin e bateri e thatë në vitin 1866, e që u emërua sipas tij Element-Leclanché. Bateria u fut në përdorim tek hekurudha beligiane si dhe në telegrafi.