Georgicon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
1798 illustration

Gjeorgjiket
Georgica

Është një poemë mbi bujqësin e poetit romak Vergili. Në këtë poemë antike autori bënë përpjekje për të përgjithsuar njohurit mbi ekonoin fshatare. Poema përshkrohet nga një frymë dashurie e sinqertë e autorit për natyrn dhe bujqësin.

Pjesa më theksuar për Epirin është kur tregon për përdorimin e tokës për qëllime produktive.

  • Libri I: 45-55


Burim i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]